Sandomierz - miasto o tysiącletniej historii, które leży nad Wisłą na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu soczystej zieleni. Sandomierz to żywy świadek historii i kultury naszego Państwa i Narodu. Po powstaniu państwa polskiego Sandomierz – obok Krakowa i Wrocławia – pełnił funkcję sedes regni principales, czyli był główną siedzibą władcy. Później stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego, a następnie województwa. W murach sandomierskiego zamku podpisany został m.in. akt elekcyjny Lwowa, zaś w Kamienicy Oleśnickich w 1570 roku zawarto tzw. „zgodę sandomierską”, na mocy której przedstawiciele polskich luteran, kalwinów i braci czeskich opracowali obowiązujący katechizm. Kres wspaniałości miasta położyły zabory, które sprawiły, że miasto stało się siedzibą garnizonu, a Wisła od wieków łącząca, stała się rzeką graniczną. Miasto zostało stolicą diecezji w roku 1818. W okresie międzywojennym w Sandomierzu planowano siedzibę Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale wybuch wojny przekreślił te plany. Zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza należy do trwałego dziedzictwa zarówno narodowej, jak i europejskiej kultury. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni sandomierskiego Starego Miasta znajduje się ponad 120 zabytków wszystkich stylów i epok.

Sandomierz to nie tylko historia i zabytki, ale również rozwijające się, liczące około 25 tyś. mieszkańców miasto o powierzchni 28,8 km2, ważny ośrodek oświatowy, kulturalny i gospodarczy regionu. Nadwiślański gród posiada szeroką ofertę edukacyjną – od przedszkoli po wyższe uczelnie. Do najważniejszych instytucji kultury działających w Sandomierzu należy zaliczyć: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalne, Biuro Wystaw Artystycznych, Sandomierskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Dom Pracy Twórczej. Sandomierz dynamicznie rozwija współpracę z miastami partnerskimi: Emmendingen w Niemczech, Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii, Ostrogiem na Ukrainie oraz Volterrą we Włoszech, co m.in. przyczynia się do zwiększonego zainteresowania nadwiślańskim miastem wśród turystów zagranicznych.

W strukturze gospodarczej Sandomierza dominuje produkcja szkła nowoczesną metodą float oraz przemysł rolno-spożywczy. Dogodne warunki sprawiły, że powstało wiele przedsięwzięć z udziałem kapitału zagranicznego. Do największych należą Pilkington Polska – producent szkła float, Pilkington Automotive – producent szyb samochodowych, międzynarodowa firma transportowa Nijman Zeetank oraz wytwórnia pasz Dossche Poland. W niemal całym regionie sandomierskim zarówno łagodny klimat, jak i warunki glebowe stwarzają najlepsze z możliwych warunki do rozwoju produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Te uwarunkowania sprawiły, ze z powodzeniem działa w Sandomierzu największa giełda w rejonie Polski południowo-wschodniej - Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy. Wpływa ona korzystnie na rozwój ekonomiczno-gospodarczy miasta.

Na terenie Sandomierza znajduje się wiele ogólnodostępnych obiektów sportowych. Do najważniejszych należy zaliczyć: Zespół Basenów Krytych „Błękitna Fala” przy ulicy Zielnej, korty tenisowe stanowiące cześć kompleksu sportowego przy Miejskim Stadionie Sportowym, boisko do gry w koszykówkę i skate-park w Parku Piszczele, skate-park przy ulicy Baczyńskiego, kompleks rekreacyjno-sportowy przy ulicy Żółkiewskiego, natomiast w sezonie zimowym: stok z mini-wyciągiem narciarskim na Polanie Słonecznej oraz lodowisko zlokalizowane przy ulicy Żółkiewskiego.

Podsumowując należy stwierdzić, iż Sandomierz jest miastem niezwykle atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i przedsiębiorców.





Created by Ola Piórkowska